Yegor Zhukov: Blloger kryesor i opozitës ruse është rrahur


7 orë më parë
Ndajeni këtë me Facebook Ndajeni këtë me Messenger Ndajeni këtë me Twitter Ndajeni këtë me Shpërndaje me Email
E drejta e autorit të imazhitKOMANDA ZHUKOVA
Titra e imazhit
Mbështetësit e Zhukov postuan një imazh të fytyrës së tij të mavijosur dhe të përgjakur në Facebook
Një bloger i shquar i opozitës në Rusi, Yegor Zhukov, është rrahur në Moskë dhe është dërguar në spital për mjekim.

Policia ka nisur një hetim penal për sulmin.

Përkrahësit e tij postuan një foto në Facebook të fytyrës së tij të përgjakur dhe të fryrë. Sulmi ndodhi afër shtëpisë së tij të dielën në mbrëmje, thanë ata.

Në dhjetor, Z. Zhukov, 22 vjeç, u dha një tre vjet burg i pezulluar për “nxitje ekstremizmi”.

Ai u tha hetuesve “dy burra të paidentifikuar e kishin sulmuar atë në Rashchupkin Street dhe e plagosën atë”, tha një deklaratë e policisë e cituar nga agjencia e lajmeve Interfax.

Titulli i mediave Yegor Zhukov midis mbështetësve jashtë një gjykate në Moskë në 2019
Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se policia po hetonte sulmin, duke shtuar: “Le të shpresojmë që ata që janë fajtorë do të identifikohen dhe ndëshkohen në përputhje me ligjin.”

Z. Zhukov tani është gjithashtu një komentator politik në radion ruse. Ai u arrestua gushtin e kaluar gjatë protestave kundër përjashtimit të kandidatëve të pavarur dhe të opozitës nga zgjedhjet e këshillit të Moskës.

Simboli i ri i opozitës ruse shmang burgun
Më herët të Dielën, Z. Zhukov tha në kanalin e tij në YouTube se ai ishte refuzuar për një kurs master në kinema në Shkollën e Lartë Ekonomike prestigjioze të Moskës, pasi fillimisht u pranua për të. Ai e lidhi atë refuzim me këtë aktivitet politik.

Veçmas, Z. Peskov, zëdhënësi i Kremlinit, tha se ai ishte kundër lidhjes së sulmit me helmimin e dyshuar të luftëtarit më të famshëm të Rusisë kundër Presidentit Vladimir Putin, blogerin hetues Alexei Navalny.

Shqetësimi gjerman për Navalny
Z. Navalny mbetet në kujdes intensiv në një gjendje kome të shkaktuar në Gjermani, duke vuajtur nga helmimi i dyshuar i agjentit nervor.

Ekipi i Navalny sheh Kremlinin prapa sulmit
Navalny dhe arsenali i helmeve ekzotike të Rusisë
Gjermania i ka bërë thirrje Rusisë që të bëjë më shumë për të sqaruar helmimin e dyshuar. Z. Navalny u dërgua nga Rusia nëntë ditë më parë. Të premten spitali tha se ai ishte në një gjendje të rëndë, por të qëndrueshme.

Mbështetësit e tij besojnë se ai u helmua nga një filxhan çaj që piu në një aeroport në Tomsk në Siberi, para se të hipte në një fluturim.

Duke komentuar marrëdhëniet me Rusinë, Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Heiko Maas tha se ata ishin nën “re të errëta”.

“Sanksionet mbeten në vend, dhe do për aq kohë sa baza për to nuk ndryshon. Dhe për momentin ka gjithashtu disa re të errëta dhe natyrisht ne presim që Rusia të kontribuojë më shumë në sqarimin e çështjes Navalny sesa është aktualisht “