Olimpiada e Shahut: India dhe Rusia marrin të dy ari pas një finale të diskutueshme

30 gusht 2020
Ndajeni këtë me Facebook Ndajeni këtë me Messenger Ndajeni këtë me Twitter Ndajeni këtë me Shpërndaje me Email
Titra e imazhit
Më shumë se 160 vende kanë garuar në turneun e këtij viti
India dhe Rusia janë shpallur fitues të përbashkët të një turneu të madh ndërkombëtar shahu pasi dy lojtarë indianë humbën lidhjen e tyre të internetit gjatë raundit të fundit.

Një version në internet i konkursit të Olimpiadës së Shahut po mbahet për herë të parë këtë vit për shkak të koronavirusit.

India apeloi pasi dy nga lojtarët e saj humbën lidhjen me lojërat e tyre dhe humbën në kohë.

Zyrtarët thanë se këto ishin “rrethana të papara”.

“Olimpiada Online e Shahut është ndikuar nga një ndërprerje globale e internetit, e cila preku rëndë disa vende, përfshirë Indinë. Dy nga lojtarët indianë janë prekur dhe kanë humbur lidhjen, kur rezultati i ndeshjes ishte ende i paqartë,” Arkady Dvorkovich, president të Federatës Ndërkombëtare të Shahut, tha në një deklaratë.

Ai tha se vendosi t’u japë të dyja skuadrave medalje të arta në “mungesën e një vendimi unanim” nga komiteti i apelit i trupit.

Ekipet nga më shumë se 160 vende kanë marrë pjesë në veprimtarinë e këtij viti në internet, e cila filloi në korrik.

Por finalja nuk është hera e parë që turneu vihet nën vëzhgim.

Armenia të Premten tha se një nga lojtarët e saj u shkëput nga serveri gjatë ndeshjes së saj çerekfinale kundër Indisë dhe humbi në kohë. Ankimi i tij u refuzua dhe vendi u tërhoq nga gara në shenjë proteste.

Olimpiada e 44-të e Shahut ishte planifikuar të zhvillohej në Rusi këtë muaj por u shty për vitin e ardhshëm për shkak të pandemisë.