Gjithmone

ti je dielli qe shkelqen shkelqyeshem gjate gjithe dites time.
ti je graviteti poezi romantike dashurie te bukura qe me mban ne toke ne çdo menyre.
ti je hena qe shndrit gjate gjithe nates time.
ti je ylli qe shkelqen kaq ndritshem.

ti je oksigjeni qe me mban gjalle.
Ti je zemra ime qe rreh brenda.
Ti je gjaku qe rrjedh brenda meje.
ti je djali i vetem qe mund te shoh.
ti ke zerin kur nje e nje bilbili.
Ti je gjithçka per mua.

Ti je i vetmi per Mua.
Me ndalon te jem kaq e vetmuar.
Ne e planifikojme poezi te ardhmen tone sikur ta dime ate.
Une kurre nuk dua te te Kadare humb.
Une dua qe ti te jesh burri im, dhe une dua te jem gruaja jote.
Dua te jem me ty gjate gjithe jetes sime.

Poezi ne vetmi

rdhi mengjesi
Un i vetem jam
Ty po te kerkoj
Se zemer te kam shum xhan
Se di si ta shpjegoj… Dickinson
Eci i zhytur ne mendime
Dhe po lutem per ty…
Te te takoj poezi e te jemi bashke te dy…
Heshtja ma mbyti shpirtin
Zemren ma keputi
Telefonin e mbaj ne dor
Dite e nate po chatoj
Me ty zemer dua te komunikoj…